Past PMEA Composition Program Winners

Year

Level

Title

Instrumentation

Winner

School District

2018

MS

“Sunrise”

String Quartet

Mark Lancaster

Bala Cynwyd MS

 

HS

“Where Will I Go?”

4-Part Choir and Piano

Garrett Hoffman

Bethel Park HS

 

HS

“Fugue in G Minor”

Brass Quintet

Nathaniel Maxwell

Everett Area HS

 

PCMEA

“Brass Quintet No. 2”

Brass Quintet

Andrew Junttonen

Indiana University of PA

 

PMEA Members

“Furin Kazan: The Way of the Samurai”

Full Band

James DeVivo

Pleasant Valley HS

 

 

 

 

 

 

2017

MS

“Battle Time”

Full Band

Angelo Daddona

Whitehall-Coplay MS

 

HS

“Tarantella”

Full Band

Robbie Halpner

Upper Saint Clair HS

 

HS

“A Call to Courage”

Full Orchestra

Daniel DiMarino

Owen J. Roberts HS

 

PMEA Member

“Jazz Clones”

Jazz Ensemble

Ben Saylor

Indiana Area SD

 

 

 

 

 

 

2016

MS

“Moods”

Piano and Solo Violin

J. Oliver Choo

The Winchester-Thurston School

 

HS

“Scherzo Villano”

String Quartet

Daniel DiMarino

Owen J. Roberts HS

 

HS

“String Quartet No. 1”

String Quartet

Mitchell McVeigh

McDowell HS

 

PMEA Member

“Exultation for Band”

Concert Band

David C. Overholtzer

Perkiomen Valley HS

 

PMEA Member

“A Fleeting Moment”

Concert Band

Robert Traugh

Kiski Area SD

 

 

 

 

 

 

2015

ES

“Oberon’s Golden Falcon”

Piano and Solo Violin

Yanfei “Sophie” Wen

Joseph P. Liberati Int. School

 

MS

“Burst”

Piano and Solo Violin

J. Oliver Choo

The Winchester-Thurston School

 

HS

“Nefarioso”

String Quartet

Daniel DiMarino

Owen J. Roberts HS

 

HS

“Alleluia!”

Four-Part Choir

Jennifer Summy

Susquenita HS

 

HS

“Satanic Dance”

String Quartet

Jason

Vassiliou

Conestoga HS

 

PMEA Member

“Event Horizon”

String Quartet

Jude Gore

Connelsville Area SD

 

PMEA Member

“Nowell! Mortals, Awake”

8-Part Choir

Rebecca Rhodes

Brandywine Heights HS

 

 

 

 

 

 

2014

ES

“Violet”

Piano and Violin

Yanfei “Sophie” Wen

Southern Lehigh SD

 

MS

“If Only”

Piano and Trumpet

Robbie Halpner

Fort Couch MS

 

HS

“Lux Ex Tenebris”

String Quartet

Nathaniel Frank

Beaver Area HS

 

HS

“Chorale No. 1 in Db Major”

String Quartet

Andrew Herring

Central Dauphin HS

 

PCMEA

“Two Poems by Carl Sandburg”

Choral

Anne-Marie

Hildebrandt

Penn State University

 

 

 

 

 

 

2013

MS

“Tempete”

Piano and Xylophone

Jacob

Bodinger

Selinsgrove Area MS

 

HS

“Maiden’s Dance”

String Quartet

Justin

Brown-Gnara

Fox Chapel Area HS

 

HS

“Farewell”

Brass Quintet

Winfield Carson

Lincoln Park Performing Arts CS

 

HS

“Starsept”

String Quartet

Christopher Lazzaro

Pennsylvania Cyber Charter School

 

PCMEA

“The Ohio River”

Full Band

Stephen Philip Harvey

Seton Hill University

 

 

 

 

 

 

2012

ES

“Sweet and Scary Dreams”

Instrumental (Piano)

Philip Baldassari

Regina Coeli Academy

 

HS

“L’ispirazione di Sebastian Anthony Russo”

Full Orchestra

Winfield Carson

Lincoln Park Performing Arts CS

 

HS

“Cimmerian Snowfall”

SSATBB, flute quartet & timpani

Alexander Chadwell

Cedar Cliff HS

 

HS

“String Quartet No. 1 “Elemental,” op. 15: IV. Salamandrae (Fire)”

String Quartet

Chason Goldfinger

Conestoga HS

 

HS

“Reflections”

Instrumental (Piano)

David C. Logue

Hollidaysburg Area SHS

 

PCMEA

“A Well Oiled Machine”

Instrumental (flute, clarinet, violin, violincello, piano)

Matt Carlson

Sunderman Conservatory at Gettysburg College

Year

Level

Title

Instrumentation

Winner

School District

2018

MS

“Sunrise”

String Quartet

Mark Lancaster

Bala Cynwyd MS

 

HS

“Where Will I Go?”

4-Part Choir and Piano

Garrett Hoffman

Bethel Park HS

 

HS

“Fugue in G Minor”

Brass Quintet

Nathaniel Maxwell

Everett Area HS

 

PCMEA

“Brass Quintet No. 2”

Brass Quintet

Andrew Junttonen

Indiana University of PA

 

PMEA Members

“Furin Kazan: The Way of the Samurai”

Full Band

James DeVivo

Pleasant Valley HS

2017

MS

“Battle Time”

Full Band

Angelo Daddona

Whitehall-Coplay MS

 

HS

“Tarantella”

Full Band

Robbie Halpner

Upper Saint Clair HS

 

HS

“A Call to Courage”

Full Orchestra

Daniel DiMarino

Owen J. Roberts HS

 

PMEA Member

“Jazz Clones”

Jazz Ensemble

Ben Saylor

Indiana Area SD

 

 

 

 

 

 

2016

MS

“Moods”

Piano and Solo Violin

J. Oliver Choo

The Winchester-Thurston School

 

HS

“Scherzo Villano”

String Quartet

Daniel DiMarino

Owen J. Roberts HS

 

HS

“String Quartet No. 1”

String Quartet

Mitchell McVeigh

McDowell HS

 

PMEA Member

“Exultation for Band”

Concert Band

David C. Overholtzer

Perkiomen Valley HS

 

PMEA Member

“A Fleeting Moment”

Concert Band

Robert Traugh

Kiski Area SD

 

 

 

 

 

 

2015

ES

“Oberon’s Golden Falcon”

Piano and Solo Violin

Yanfei “Sophie” Wen

Joseph P. Liberati Int. School

 

MS

“Burst”

Piano and Solo Violin

J. Oliver Choo

The Winchester-Thurston School

 

HS

“Nefarioso”

String Quartet

Daniel DiMarino

Owen J. Roberts HS

 

HS

“Alleluia!”

Four-Part Choir

Jennifer Summy

Susquenita HS

 

HS

“Satanic Dance”

String Quartet

Jason

Vassiliou

Conestoga HS

 

PMEA Member

“Event Horizon”

String Quartet

Jude Gore

Connelsville Area SD

 

PMEA Member

“Nowell! Mortals, Awake”

8-Part Choir

Rebecca Rhodes

Brandywine Heights HS

 

 

 

 

 

 

2014

ES

“Violet”

Piano and Violin

Yanfei “Sophie” Wen

Southern Lehigh SD

 

MS

“If Only”

Piano and Trumpet

Robbie Halpner

Fort Couch MS

 

HS

“Lux Ex Tenebris”

String Quartet

Nathaniel Frank

Beaver Area HS

 

HS

“Chorale No. 1 in Db Major”

String Quartet

Andrew Herring

Central Dauphin HS

 

PCMEA

“Two Poems by Carl Sandburg”

Choral

Anne-Marie

Hildebrandt

Penn State University

 

 

 

 

 

 

2013

MS

“Tempete”

Piano and Xylophone

Jacob

Bodinger

Selinsgrove Area MS

 

HS

“Maiden’s Dance”

String Quartet

Justin

Brown-Gnara

Fox Chapel Area HS

 

HS

“Farewell”

Brass Quintet

Winfield Carson

Lincoln Park Performing Arts CS

 

HS

“Starsept”

String Quartet

Christopher Lazzaro

Pennsylvania Cyber Charter School

 

PCMEA

“The Ohio River”

Full Band

Stephen Philip Harvey

Seton Hill University

 

 

 

 

 

 

2012

ES

“Sweet and Scary Dreams”

Instrumental (Piano)

Philip Baldassari

Regina Coeli Academy

 

HS

“L’ispirazione di Sebastian Anthony Russo”

Full Orchestra

Winfield Carson

Lincoln Park Performing Arts CS

 

HS

“Cimmerian Snowfall”

SSATBB, flute quartet & timpani

Alexander Chadwell

Cedar Cliff HS

 

HS

“String Quartet No. 1 “Elemental,” op. 15: IV. Salamandrae (Fire)”

String Quartet

Chason Goldfinger

Conestoga HS

 

HS

“Reflections”

Instrumental (Piano)

David C. Logue

Hollidaysburg Area SHS

 

PCMEA

“A Well Oiled Machine”

Instrumental (flute, clarinet, violin, violincello, piano)

Matt Carlson

Sunderman Conservatory at Gettysburg College